Звільнений за кримінал екс-директор Ужанського НПП намагається повернути посаду

Незаконні рубки, браконьєрство, контрабанда лісу, цигарок, бурштину та незаконна переправа нелегальних мігрантів у сусідні Польщу та Словаччину. Це — не повний перелік послуг, які став надавати Ужанський національний природний парк замість  охорони природи і рекреації за часів керівництва у ньому Віктора Бирковича. Не кажучи вже про побиття екологічних активістів та факт убивства у НПП під час незаконного полювання…

Досягнення Бирковича — звільнені працівники та 14 кримінальних справ за три роки

 Про це повідомляють столичні екологи, які вели розслідування діянь колишнього керівника НПП. Не зважаючи на це, нині Віктор Биркович, відомий у кримінальних колах на прізвисько «Француз», замість радіти, що не сидить у в’язниці за низку злочинів, подав у суд і заблокував призначення нового керівника Андрія Сойму, який виграв конкурс на посаду директора Ужанського НПП. Також екс-директор, якого за обґрунтованою підозрою у масових порушеннях було звільнено ще у 2019 році, поширює ніби-то від імені колективу НПП, де працюють його родичі та друзі, інформацію, що всі працівники нацпарку хочуть і надалі бачити на посаді лише його…

Повертаючись до розслідування столичних екологів з Київського еколого-культурного центру КЕКЦ, зокрема, процитуємо директора цієї структури Володимира Борейка: «В Ужанському національному парку його директором Бирковичем звите осине гніздо браконьєрства й криміналітету. Тут б’ють екологічних активістів, тут убивають людей, сюди не пускають на перевірки екоінспекцію, тут масово й незаконно рубається ліс, тут звільняють усіх неугодних. Тільки за останні 3 роки прокуратурою, поліцією й СБУ по порушеннях законів в Ужанському НПП порушено 14 кримінальних справ…».

А ось, що у продовження цього висловлювання розповідають про Бирковича його колишні працівники:

«Відразу після свого призначення на посаду пан Биркович нам заявив, що у нас є вибір: або ми працюємо на нього, або ми не працюємо в Нацпарку. Головною вимогою до мене було наукове обґрунтування доцільності рубок лісових насаджень на території природо-заповідного фонду. Колектив почав протестувати, за що під різними приводами були звільнені 75 працівників. Така ж доля чекала й на мене», – розповіла колишній керівник наукового відділу Нацпарку, кандидат біологічних наук Інна Кваковська.

Слова науковця легко підтвердити офіційною статистикою. Призначений у травні 2014 року на посаду директора Ужаснького нацпарку Віктор Биркович за три роки звільнив більше 80 працівників. Це 2/3 штатної чисельності. Було майже повністю звільнено науковий відділ, відділ державної охорони. Без роботи залишились фахівці з 15-літнім стажем. Вони неодноразово зверталися щодо свавілля директора в Міністерство екології, правоохоронні органи, до народних депутатів, але безрезультатно.

Щоправда, Міністерство екології та природних ресурсів України у своїй відповіді на звернення щодо виявлених порушень у діяльності Ужанського НПП підтверджує, що «… впродовж 2015-2016 років Парком проведено понадлімітних рубок обсягом 9183 куб. м… Причиною цього є ігнорування керівництвом Парку вимог статті 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та доручень Мінприроди…». Ідеться про дії, що містять ознаки злочину, передбачені ч.2 ст. 364 «Зловживання владою або службовим становищем, що спричинило важкі наслідки» та ст. 246 «Незаконна порубка лісу» КК України.

Уже за два роки керування Ужанським НПП кількість порушень природоохоронного законодавства, допущених його керівництвом настільки різала око, що навіть голова Державної екологічної інспекції України наприкінці 2016-го року звернувся до міністра екології Остапа Семерека з листом щодо вжиття заходів адміністративного впливу на директора нацпарку Бирковича…

Прилаштовані родичі та родинний бізнес на деревині за рахунок нацпарку

Що ж насправді робив у цей час Биркович? Будував схеми збагачення своєї родини за рахунок ресурсів нацпарку. Так, нині слідчими ГУНП у Закарпатській області доведено, що  в період з 15.05.2014 до 08.02.2018 Віктор Биркович одночасно здійснював підприємницьку діяльність та перебував на посаді директора Ужанського НПП. А саме — був одним із засновників та кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «АБІЄС ІНВЕСТ», єдиним видом діяльності якого є лісопильне та стругальне виробництво. І лише на час здійснення перевірки діяльності парку, уповноваженою особою цього ТОВ стала дружина Віктора Бирковича – Ніна Биркович. Також на дружину Віктора Бирковича зареєстроване і ТОВ «Віп-Резорт», що здійснює виготовлення виробів з деревини та сировини для плетіння. А ще — ТОВ «Канюк», що теж пов’язане із лісозаготівельним бізнесом та лісопильним і стругальним виробництвом деревини. Аналіз НАЗК декларації за 2016 рік В. Бирковича з приводу зазначення у ній доходів від цих підприємств, не завершено і сьогодні…

Крім того, одразу після призначення Биркович поставив своїх родичів братів Приймичів на керівні посади у нацпарку. Так Приймич О.В став заступником директора і головним природознавцем, а  Приймич А.В — начальником відділу рекреації та благоустрою НПП.

Таке газдування Віктора Бирковича та численні факти фіксації незаконних рубок привели до того, що Міністерством екології та природних ресурсів України були ініційовані кілька перевірок, на більшість із яких працівники НПП перевіряючих просто не допускали. Попри це, інспектори зафіксували близько 10 різновидів порушень лісокористування та підробку документів обліку деревини. Загалом, Держекоінспекція зафіксувала в Ужанському НПП низку порушень на загальну суму 2 мільйони 319 тисяч 630 гривень збитків…

Убивство на незаконному полюванні і побиття журналістів та екологів

Влітку 2017 року навколо Нацпарку вибухнув браконьєрський скандал. У ніч на 17 червня на території Лубнянського лісництва біля кордону з Польщею під час незаконного полювання застрелили колишнього співробітника поліції Великоберезнянщини. Донині слідчим управлінням поліції в Закарпатській області проводиться досудове розслідування в рамках кримінального провадження за ч.1 ст.119 «Вбивство через необережність» та ч.2 ст.248 «Незаконне полювання». Проте, джерела в поліції стверджують, що справа свідомо «зливається» слідчими…

А першого квітня 2018 року на території Ужанського НПП було зафіксовано побиття активістів, у тому числі й іноземців. Тоді близько 15 людей напали на представників лісової команди WWF в Україні, WWF Німеччини, німецьких журналістів та експертів проекту «Лісова варта». За цим фактом ГУНП у Закарпатській області відкрило кримінальне провадження.

Ще один учасник конкурсу на посаду директора Ужанського НПП Владислав Каменца зібрав цілу низку грубих порушень у парку за часів керівництва Віктора Бирковича. Ось лише кілька з них: у березні 2018 року він  , як у НПП безкарно було вирізано близько 200 дубів; у травні того ж року було зафіксовано незаконне трелювання та фальсифікацію навколо ділової деревини. Пізніше, аби замести сліди, діловий бук було визнано дровами і спалено…

Зрештою, після цих та маси інших правопорушень і після розголосу з боку ЗМІ та громадськості, лише у листопаді 2019 року Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель звільнив Віктора Бирковича з посади директора Ужанського НПП.

Родичі та друзі Бирковича у ролі «усіх» працівників Ужанського НПП просять повернути «газду» на посаду

А у січні 2020 року той же міністр після численних скарг на злочинну діяльність директора НПП, звернувся до Арсена Авакова з проханням узяти розслідування конкретних злочинів з боку Бирковича на особистий контроль. Зокрема, листі-зверненні до Міністра внутрішніх справ зазначено, що за фактами порушення чинного законодавства Віктором Бирковичем, попереднім керівництвом Ужанського національного природного парку, до ЄРДР було внесено сім кримінальних проваджень, які наразі розслідується правоохоронними органами, серед них  Національною поліцією:

– за ст. 246 ККУ за фактом незаконної вирубки у водоохоронній зоні урочища Гусарів Ново-Стужицького ПНДВ;

– за частиною 2 статті 296, хуліганство вчинене групою осіб, за фактом організованого керівництвом парку, нападу на представників WWF та німецьких журналістів, коли ті знімали незаконну вирубку на території нацпарку;

– за ст. 246 ККУ за фактом незаконної вирубки старовікового лісу, кількістю більше триста вісімнадцять пнів на території Ново-Стужицького ПНДВ Ужанського НПП (квартал 28 виділи 6,12,13);

– за ст. 246 ККУ за фактом незаконної вирубки, яку зафільмували журналісти каналу СТБ (два сюжети у Вікнах на СТБ) у водоохоронній зоні урочища Соколів Ново-Стужицького ПНДВ. Через місяць на місці вирубки відбулося побиття екоактивістів та журналіста, які фіксували подальшу рубку, організовану працівниками парку.

– за ст. 246 ККУ – незаконна вирубка, виявлена журналістами каналу ТИСА-1 на території Костринського ПНДВ. При проведенні парком вибіркової санітарної рубки не виявлено відтисків клейма на повалених деревах, не визначено меж лісосіки та багато інших порушень Санітарних правил.

Попри всі ці скандали і відсутність повноважень, Віктор Биркович продовжує фактично керувати в Ужанському НПП через своїх родичів та продукувати у пресі через своїх працівників сльозливі публікації про його незаконне звільнення та незаконні конкурси. У тому числі і через керівника науково-технічного відділу Ужанського нацпарку та за сумісництвом головного редактора видання «Трибуна» Павла Федаку.

Також пан Биркович просить Президента про прозорість. Можливо, закарпатській нацполіції, СБУ та прокуратурі варто прислухатися до публічних прохань колишнього директора НПП і дати прозору оцінку масі зафіксованих фактів правопорушень у парку за його керівництва?

Схожі новини

Залишити коментар